Międzynarodowy Dzień Muzyki 2020
04 października 2020

Wszyscy z utęsknieniem i nadzieją oczekiwali koncertu w szkole muzycznej. COVID - 19 na wiele miesięcy "zamroził" salę koncertową. W końcu, 1 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbył się koncert, który zapewne na długo pozostanie w pamięci melomanów. Jednak nagły wzrost zachorowań (rekordowy tego dnia) spowodował, że mimo ograniczenia o połowę miejsc na widowni, nie wszystkie zostały zapełnione. W tej jednak sytuacji świadczy to dobrze o wysokim poczuciu odpowiedzialności Sieradzan, którzy pozostali w domach, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

Ale wróćmy do koncertu. Był to już dziesiąty z rzędu koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Święto muzyki i muzyków jest na świecie obchodzone już od 1975 r., a w Sieradzu, dzięki pomocy Urzędu Miasta odbywa się regularnie od dziesięciu lat. Rocznica była pretekstem do przypomnienia, kto występował w Sieradzu w minionych latach.

I tak w 2011 r. mieliśmy okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu grupy młodej Kwadrofonik, która dziś koncertuje na całym świecie.

Rok 2012 to wizyta w naszym mieście zespołu Street Bras Band.

Muzycy z partnerskiego miasta Gaggenau i PSM I st. w Sieradzu przez dwa dni obchodzili święto muzyki w roku 2013.

W roku 30 - lecia szkoły w nowo oddanej sali koncertowej wystąpił kwartet smyczkowy Mezzo.

Muzyka ormiańska zachwyciła Sieradzan w roku 2015. Kamil Radzimowski i Piotr Prokopowicz - muzycy grający na duduku, wystąpili w Sieradzu z towarzyszeniem orkiestry PSM I i II st. w Kaliszu. Honorowy patronat nad imprezą objęła ambasada Armenii w Polsce.

Chiny były tematem przewodnim podczas koncertu w roku 2016. Anna Krysztofiak zaprezentowała kompozycje tradycyjnej chińskiej muzyki, wykonanej na oryginalnych instrumentach. Ambasada Tajwanu w Polsce udostępniła film o herbacie oraz linoryty i zdjęcia ilustrujące kulturę Chin. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować prawdziwej, chińskiej herbaty parzonej w tradycyjny sposób przez panią Annę Krysztofiak podczas pokazu.

Polskie piosenki w języku francuskim oraz piosenki francuskie w języku polskim zaprezentował w roku 2017 Chris Schitulli, któremu na fortepianie akompaniował Bogdan Hołownia.

Muzyczną podróż po wszystkich kontynentach świata odbyliśmy w roku 2018 za sprawą koncertu Zagan Acoustic.

W roku 2019 przenieśliśmy się nie tylko w przestrzeni, ale również i w czasie, a to za sprawą koncertu w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego. Utalentowany muzyk - budowniczy instrumentu wykonał swój koncert na instrumencie zaprojektowanym 500 lat temu przez Leonarda da Vinci. Instrument ten, będący niejako renesansowym, analogowym syntezatorem nazwanym viola organista zaskoczył i oczarował swoim brzemieniem zgromadzonych słuchaczy.

W bieżącym roku mieliśmy okazję posłuchać oferty muzycznej zespołu Klezmeret. Tradycyjna muzyka żydowska stała się pretekstem do jazzowych improwizacji genialnych muzyków, którzy okrasili znane tematy słowiańską muzykalnością. Niezwykle energetyczny koncert w wykonaniu Mikołaj Kostki - skrzypce, Pawła Nowaka - akordeon, Pawła Urowskiego - kontrabas i Patryka Zakrzewskiego - instrumenty perkusyjne zapewne na długo pozostaną w pamięci Sieradzan.

Tegoroczny koncert zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu odbył się w ramach realizacji Zadania nr 3 – WZBOGACANIE ŻYCIA KULTURALNEGO SIERADZA POPRZEZ IMPREZY O CHARAKTERZE ŚRODOWISKOWYM, LOKALNYM I PONADLOKALNYM, nad którym medialny patronat objęła rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”. otrzymywania automatycznie zapowiedzi

Sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na swobodne planowanie następnych przedsięwzięć. Dlatego prosimy o śledzenie komunikatów na stronie psmsieradz.pl lub o zapisanie się do newslettera i tym samym wyrażenie zgody na otrzymywanie bieżących informacji o odbywających się w szkole muzycznej koncertach i popisach.

Do zobaczenia na kolejnym koncercie!

 

Mdm 2020

Biuletyn Informacji Publicznej © 2020  |  Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98-200 Sieradz, ul. Jana Pawła II 48
+48 43 827 17 97,  sekretariat@psmsieradz.pl
Projekt i realizacja MYKK