Międzynarodowy Dzień Muzyki

Tegoroczne święto muzyki przychodzi nam obchodzić w reżimie sanitarnym. Nie jest to dobra wiadomość dla sieradzkich melomanów, gdyż w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu udostępnionych zostanie tylko połowa miejsc. Szczęśliwcy, którzy zdobędą bezpłatne wejściówki zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz zasłonięcia nosa i ust maseczką higieniczną. W koncercie nie mogą wziąć udziału osoby chore lub mające początkowe objawy choroby oraz gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony 1 października z inicjatywy światowej sławy skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina w 1975 roku.

Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

W tym roku odbędziemy muzyczną podróż na Bałkany i przybliżymy kulturę muzyczną narodów zamieszkujących wybrzeża Morza Śródziemnego. Podążymy muzycznym śladem, który wskaże nam zespół KLEZMORET.

KLEZMORET to grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to "muzyka środka" w najczystszej postaci. Zamiłowanie muzyków do różnych kultur muzycznych zaowocowało wytworzeniem własnego i niepowtarzalnego stylu. Grupa powstała w Gdańsku w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta KLEZMORET nagrana w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Po niemal pięcioletniej przerwie, zespół w nowym składzie wrócił do działalności koncertowej.

Mikołaj Kostka (skrzypce) – kompozytor, eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Laureat XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżniony na Blue Note Poznań Competition 2017. Uczestnik International Jazz Platform.

Paweł A. Nowak (akordeon) – pedagog, kompozytor, aranżer i kolekcjoner akordeonów. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Koncertuje w kraju i Europie. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette.

Paweł Urowski (kontrabas) – absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. Na koncie ma 18 płyt. Współpracuje m.in. z: Dominikiem Bukowskim, Przemkiem Dyakowskim, Maciejem Sikałą, Weroniką Korthals, Dwikim Dharmawanem, Joanną Knitter, Wendym Landsem, Eric Allen, Akineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Quintet, Francesca Bertazzo Hart, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Grzywaczem, Carolyn Dorfmanem, Arturem Lesickim, Adamem Wendtem.

Patryk Zakrzewski (instrumenty perkusyjne) – absolwent Sławomira Bernego w Katowickiej Akademii Muzycznej (wydz. jazzu i muzyki estradowej). Współpracuje m.in. z takimi gwiazdami jak: Andrzej Piaseczny, Kayah, Grzegorz Markowski, Natalia Kukulska, Andrzej Dąbrowski, Ryszard Rynkowski, Krystyna Prońko, Aga Zaryan.

Koncert zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu odbędzie się w ramach realizacji Zadania nr 3 – WZBOGACANIE ŻYCIA KULTURALNEGO SIERADZA POPRZEZ IMPREZY O CHARAKTERZE ŚRODOWISKOWYM, LOKALNYM I PONADLOKALNYM, nad którym medialny patronat objęła rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”.

Na koncert zapraszamy 1 października 2020 r (czwartek) o godzinie 19:00 do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu przy ul. Jana Pawła II 48. Bezpłatne wejściówki można odebrać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Liczba miejsc ograniczona.

 KONCERT ZESPOŁU KLEZMORET

Wszyscy z utęsknieniem i nadzieją oczekiwali koncertu w szkole muzycznej. COVID - 19 na wiele miesięcy "zamroził" salę koncertową. W końcu, 1 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbył się koncert, który zapewne na długo pozostanie w pamięci melomanów. Jednak nagły wzrost zachorowań (rekordowy tego dnia) spowodował, że mimo ograniczenia o połowę miejsc na widowni, nie wszystkie zostały zapełnione. W tej jednak sytuacji świadczy to dobrze o wysokim poczuciu odpowiedzialności Sieradzan, którzy pozostali w domach, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

Ale wróćmy do koncertu. Był to już dziesiąty z rzędu koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Święto muzyki i muzyków jest na świecie obchodzone już od 1975 r., a w Sieradzu, dzięki pomocy Urzędu Miasta odbywa się regularnie od dziesięciu lat. Rocznica była pretekstem do przypomnienia, kto występował w Sieradzu w minionych latach.

I tak w 2011 r. mieliśmy okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu grupy młodej Kwadrofonik, która dziś koncertuje na całym świecie.

Rok 2012 to wizyta w naszym mieście zespołu Street Bras Band.

Muzycy z partnerskiego miasta Gaggenau i PSM I st. w Sieradzu przez dwa dni obchodzili święto muzyki w roku 2013.

W roku 30 - lecia szkoły w nowo oddanej sali koncertowej wystąpił kwartet smyczkowy Mezzo.

Muzyka ormiańska zachwyciła Sieradzan w roku 2015. Kamil Radzimowski i Piotr Prokopowicz - muzycy grający na duduku, wystąpili w Sieradzu z towarzyszeniem orkiestry PSM I i II st. w Kaliszu. Honorowy patronat nad imprezą objęła ambasada Armenii w Polsce.

Chiny były tematem przewodnim podczas koncertu w roku 2016. Anna Krysztofiak zaprezentowała kompozycje tradycyjnej chińskiej muzyki, wykonanej na oryginalnych instrumentach. Ambasada Tajwanu w Polsce udostępniła film o herbacie oraz linoryty i zdjęcia ilustrujące kulturę Chin. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować prawdziwej, chińskiej herbaty parzonej w tradycyjny sposób przez panią Annę Krysztofiak podczas pokazu.

Polskie piosenki w języku francuskim oraz piosenki francuskie w języku polskim zaprezentował w roku 2017 Chris Schitulli, któremu na fortepianie akompaniował Bogdan Hołownia.

Muzyczną podróż po wszystkich kontynentach świata odbyliśmy w roku 2018 za sprawą koncertu Zagan Acoustic.

W roku 2019 przenieśliśmy się nie tylko w przestrzeni, ale również i w czasie, a to za sprawą koncertu w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego. Utalentowany muzyk - budowniczy instrumentu wykonał swój koncert na instrumencie zaprojektowanym 500 lat temu przez Leonarda da Vinci. Instrument ten, będący niejako renesansowym, analogowym syntezatorem nazwanym viola organista zaskoczył i oczarował swoim brzemieniem zgromadzonych słuchaczy.

W bieżącym roku mieliśmy okazję posłuchać oferty muzycznej zespołu Klezmeret. Tradycyjna muzyka żydowska stała się pretekstem do jazzowych improwizacji genialnych muzyków, którzy okrasili znane tematy słowiańską muzykalnością. Niezwykle energetyczny koncert w wykonaniu Mikołaj Kostki - skrzypce, Pawła Nowaka - akordeon, Pawła Urowskiego - kontrabas i Patryka Zakrzewskiego - instrumenty perkusyjne zapewne na długo pozostaną w pamięci Sieradzan.

Tegoroczny koncert zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu odbył się w ramach realizacji Zadania nr 3 – WZBOGACANIE ŻYCIA KULTURALNEGO SIERADZA POPRZEZ IMPREZY O CHARAKTERZE ŚRODOWISKOWYM, LOKALNYM I PONADLOKALNYM, nad którym medialny patronat objęła rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”. otrzymywania automatycznie zapowiedzi

Sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na swobodne planowanie następnych przedsięwzięć. Dlatego prosimy o śledzenie komunikatów na stronie psmsieradz.pl lub o zapisanie się do newslettera i tym samym wyrażenie zgody na otrzymywanie bieżących informacji o odbywających się w szkole muzycznej koncertach i popisach.

Do zobaczenia na kolejnym koncercie!

 

Mdm 2020

 
Biuletyn Informacji Publicznej © 2021  |  Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98-200 Sieradz, ul. Jana Pawła II 48
+48 43 827 17 97,  sekretariat@psmsieradz.pl
Projekt i realizacja MYKK