Koncerty T.M. FERMATA

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Tegoroczne święto muzyki przychodzi nam obchodzić w reżimie sanitarnym. Nie jest to dobra wiadomość dla sieradzkich melomanów, gdyż w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu udostępnionych zostanie tylko połowa miejsc. Szczęśliwcy, którzy zdobędą bezpłatne wejściówki zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz zasłonięcia nosa i ust maseczką higieniczną. W koncercie nie mogą wziąć udziału osoby chore lub mające początkowe objawy choroby oraz gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony 1 października z inicjatywy światowej sławy skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina w 1975 roku.

Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

W tym roku odbędziemy muzyczną podróż na Bałkany i przybliżymy kulturę muzyczną narodów zamieszkujących wybrzeża Morza Śródziemnego. Podążymy muzycznym śladem, który wskaże nam zespół KLEZMORET.

KLEZMORET to grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to "muzyka środka" w najczystszej postaci. Zamiłowanie muzyków do różnych kultur muzycznych zaowocowało wytworzeniem własnego i niepowtarzalnego stylu. Grupa powstała w Gdańsku w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta KLEZMORET nagrana w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Po niemal pięcioletniej przerwie, zespół w nowym składzie wrócił do działalności koncertowej.

Mikołaj Kostka (skrzypce) – kompozytor, eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Laureat XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżniony na Blue Note Poznań Competition 2017. Uczestnik International Jazz Platform.

Paweł A. Nowak (akordeon) – pedagog, kompozytor, aranżer i kolekcjoner akordeonów. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Koncertuje w kraju i Europie. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette.

Paweł Urowski (kontrabas) – absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. Na koncie ma 18 płyt. Współpracuje m.in. z: Dominikiem Bukowskim, Przemkiem Dyakowskim, Maciejem Sikałą, Weroniką Korthals, Dwikim Dharmawanem, Joanną Knitter, Wendym Landsem, Eric Allen, Akineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Quintet, Francesca Bertazzo Hart, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Grzywaczem, Carolyn Dorfmanem, Arturem Lesickim, Adamem Wendtem.

Patryk Zakrzewski (instrumenty perkusyjne) – absolwent Sławomira Bernego w Katowickiej Akademii Muzycznej (wydz. jazzu i muzyki estradowej). Współpracuje m.in. z takimi gwiazdami jak: Andrzej Piaseczny, Kayah, Grzegorz Markowski, Natalia Kukulska, Andrzej Dąbrowski, Ryszard Rynkowski, Krystyna Prońko, Aga Zaryan.

Koncert zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu odbędzie się w ramach realizacji Zadania nr 3 – WZBOGACANIE ŻYCIA KULTURALNEGO SIERADZA POPRZEZ IMPREZY O CHARAKTERZE ŚRODOWISKOWYM, LOKALNYM I PONADLOKALNYM, nad którym medialny patronat objęła rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”.

Na koncert zapraszamy 1 października 2020 r (czwartek) o godzinie 19:00 do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu przy ul. Jana Pawła II 48. Bezpłatne wejściówki można odebrać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

 

Dobie COVID-19 robimy co możemy:

 

Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy na koncercie w szkole muzycznej, ale póki co pozostają nam wspomnienia. Oto kilka ostatnio zarejestrowanych koncertów:

i jeszcze wiele, wiele innych. Proszę szukać w serwisie YouTube.

 
Biuletyn Informacji Publicznej © 2021  |  Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98-200 Sieradz, ul. Jana Pawła II 48
+48 43 827 17 97,  sekretariat@psmsieradz.pl
Projekt i realizacja MYKK