Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 - 16:40

NOWOŚCI

WARSZTATY, WYKŁAD I KONCERT SŁAWOMIRA DOBRZAŃSKIEGO
| 18.10.2019 - 12:30

W środę 16 października 2019 r. gościliśmy w sieradzkiej szkole muzycznej wyjątkowego muzyka. Sławomir Dobrzański pianista i wybitny badacz biografii Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego przyleciał do nas z USA. W Stanach Zjednoczonych jest profesorem gry na fortepianie w Kansas State University, gdzie był kierownikiem katedry instrumentów klawiszowych w latach 2009 – 2013. Do jego obowiązków w Kansas należą również wykłady o literaturze fortepianowej oraz nauka muzyki kameralnej i akompaniamentu.
Jako solista i kameralista Dobrzański występował w Polsce, Słowacji, Serbii, na Litwie i Ukrainie, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Macedonii, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Peru, Ekwadorze, Argentynie, Paragwaju, Meksyku, w Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Indiach i w Indonezji.
W naszej szkole spotkał się z uczniami, którym podczas indywidualnych lekcji udzielił wielu cennych wskazówek wykonawczych. Lekcjom otwartym przyglądali się również nauczyciele. Z zainteresowaniem śledzili metody nauczania gry na fortepianie stosowane przez Sławomira Dobrzańskiego.
Po obiedzie duża grupa słuchaczy zgromadziła się na sali koncertowej, aby wysłuchać multimedialnego wykładu „Antoni Kątski (1816 – 1899) – wirtuoz, kompozytor, podróżnik, paryski przyjaciel Fryderyka Chopina”. Na koniec młodzież i nauczyciele obsypali pana profesora dodatkowymi pytaniami. Najwyraźniej ciekawa biografia polskiego pianisty i kompozytora oraz prezentacja jego utworów zrobiła na nich wielkie wrażenie.
Wieczorem o godzinie 18:00 odbył się koncert, podczas którego Sławomir Dobrzański zaprezentował kilka utworów z bogatej twórczości Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.
Organizatorem warsztatów, wykładu i koncertu była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu i Towarzystwo Muzyczne FERMATA.


Oto fragment koncertu:
Maria Szymanowska - Romans
www.youtube.com/watch />
sieradz.eu/gosc-z-usa-w-szkole-muzycznej
www.sieradztomy.pl/2019/10/profesor-dobrzynski-w-sieradzu.html
sieradz.naszemiasto.pl/koncert-wyklad-i-warsztaty-amerykanskiego-pianisty/ar/c13-7389520
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/profesor-z-usa-z-wykladami-i-koncertem-w-szkole-muzycznej
siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10560-rodak-z-usa-gociem-sieradzkiej-muzycznej


SŁAWOMIR DOBRZAŃSKI 16 X 2019


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2019
| 14.10.2019 - 21:04

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu rozpoczął się od uroczystego posiedzenia Rady Pedagogicznej, podczas której kilkunastu nauczycieli i pracowników obsługi zostało wyróżnionych nagrodą dyrektora.
Następnie uczniowie klas II wykonali krótki koncert, który poprzedził tradycyjną już w tym dniu, uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów szkoły muzycznej.
Zanim jednak na ramieniu każdego ucznia klasy pierwszej spoczął wielki klucz wiolinowy, uczniowie ci wystąpili po raz pierwszy na scenie sali koncertowej wykonując wspólnie piosenkę.
Rodzice oraz najbliżsi, którzy przybyli na uroczystość gromkimi brawami nagrodzili pierwszy występ swoich pociech.
Każdy pierwszak na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał pamiątkowy dyplom, wpinkę z logo szkoły oraz słodki wafelek.
Naszym miłym pierwszoklasistom życzymy wytrwałości w pracy i szeregu sukcesów na muzycznej scenie.


esi24.net/wiadomosci-pabianice/szkolne/zdjecia-uroczysty-dzien-edukacji-narodowej-pasowanie-na-ucznia-szkoly-muzycznej
www.nasze.fm/news,33225
www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10529-pasowania-na-ucznia-w-psm-w-sieradzu
www.sieradztomy.pl/2019/10/pasowanie-pierwszoklasistow.html

Pasowanie pierwszoklasistów 2019


MIEDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI 2019
| 02.10.2019 - 13:12

Około roku 1485 Leonardo da Vinci maluje portret muzyka – Il Musico. Jest to tempera i olej na płótnie o wymiarach 44,7 x 32 cm. Kogo uwiecznił Leonardo na swym obrazie? Tego dokładnie nie wiadomo. Przypuszcza się, że może być to Galeazzo Sanseverino, a może współczesny Leonardowi i mieszkający wówczas w Mediolanie flamandzki muzyk Josquin des Prez? Może kiedyś uda rozwiązać się tę zagadkę. Powróćmy jednak do obrazu. Muzyk nań uwieczniony trzyma w ręku partyturę. Widnieją na niej nuty. Czy jest to kompozycja Leonarda da Vinci? Czy może zapis nutowy utworu innego kompozytora? Tego też na 100% nie ustalono. Ale pan Sławomir Zubrzycki, muzyk, pianista, klawikordzista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów, który dał wspaniały koncert w sieradzkiej szkole muzycznej podjął się wykonania utworu zapisanego w nutach na obrazie Il Musico. Wykonał ten utwór na bis. Co działo się wcześniej?
Międzynarodowy Dzień Muzyki, 1 października, został ustanowiony w roku 1975 przez Międzynarodową Radę Muzyki (IMC) działająca przy UNESCO z inicjatywy światowej sławy skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina muzycznym świętem. Z tej okazji od wielu już lat w sieradzkiej szkole muzycznej odbywają się koncerty. W ubiegłych latach sieradzcy melomani mieli okazję odbyć muzyczne podróże do Armenii, do Chin czy do Francji. W tym roku poza odwiedzeniem słonecznej Italii, Flamandów, Polski i Francji przenieśli się również w czasie i to nie bagatela – ponad 500 lat wstecz. Stało się to za sprawą instrumentu, którego projekt, a właściwie szkic, wykonał sam Leonardo da Vinci. Instrument ten nazywa się VIOLA ORGANISTA. VIOLA ORGANISTA jest połączeniem instrumentu klawiszowego i smyczkowego. Postanowił zbudować ją pan Sławomir Zubrzycki. VIOLA ORGANISTA łączy walory brzmieniowe viol (da gamba lub da braccio) oraz umożliwia realizację struktury wielogłosowej na klawiaturze. Posiada dźwięk ciągły jak w organach, ale z możliwością modulowania brzmienia i dynamiki, czy też wibracji, jak na instrumentach smyczkowych. Więcej na temat instrumentu, jego historii i budowniczym należy szukać na stronie www.violaorganista.com.
Na początku koncertu publiczności został zaprezentowany krótki film opowiadający o tym, jak w warsztacie pan Sławomira Zubrzyckiego powstawała VIOLA ORGANISTA.
Następnie rozpoczął się koncert, podczas którego mogliśmy się przekonać jakie niesamowite dźwięki wydobywają się z tego, jedynego w swoim rodzaju, instrumentu. Wykonanie utworów było poprzedzone krótką informacją o dziele, jego historii i pierwotnym przeznaczeniu.
Koncert pana Sławomira Zubrzyckiego bardzo spodobał się sieradzkiej publiczności. Artysta dwukrotnie bisował. Jak już wyżej wspomniałem na bis wykonał między innymi kompozycję, prawdopodobnie samego Leonarda da Vinci.
I wydawałoby się, że wszystko w tym momencie się zakończyło. Otóż nie. Część słuchaczy po koncercie zgromadziła się na scenie wokół VIOLI ORGANISTA, aby z bliska przyjrzeć się temu zagadkowemu instrumentowi. Pan Zubrzycki przez blisko godzinę chętnie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące budowy instrumentu, sposobu jego powstawania, zastosowanych materiałów i technologii. Sławomir Zubrzycki, to niewątpliwie człowiek renesansu. Jest znakomitym muzykiem, sam buduje instrumenty, na których gra, wymyśla rozwiązania techniczne, których nie powstydziłby się sam Leonardo.
Koncert odbył się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Sieradza w ramach realizacji Zadania nr 4 – WZBOGACANIE ŻYCIA KULTURALNEGO SIERADZA POPRZEZ IMPREZY O CHARAKTERZE ŚRODOWISKOWYM, LOKALNYM I PONADLOKALNYM.
Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu.
Patronat medialny, jak zwykle niezawodnie objęła lokalna rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”.
Organizatorzy składają podziękowania panu Czesławowi Łacwikowi za oprawę plastyczną tegorocznego Międzynarodowego Dnia Muzyki.
A już 16 października o godzinie 18:00 zapraszamy na koncert profesora Sławomira Dobrzańskiego – fortepian. Pan profesor przybędzie do nas ze Stanów Zjednoczonych, aby zaprezentować twórczość trochę zapomnianych, ale znakomitych polskich kompozytorów – Antoniego Kątskiego i Marii Szymanowskiej. Wstęp wolny.
Informacje o koncertach i wydarzeniach w sieradzkiej szkole muzycznej na www.psmsieradz.plwww.nasze.fm/news,33080
sieradz.eu/da-vinci-w-wersji-muzycznej
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/da-vinci-w-wersji-muzycznej
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/8228,miedzynarodowy-dzien-muzyki-w-psm.html
www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10476-czy-udao-si-zama-kod-leonarda-
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/duch-leonarda-da-vinci-w-szkole-muzycznej

MDM 2019


ROCKOWANIE. GRAMY CIECHOWSKIEGO.
| 23.09.2019 - 20:40

Wraz z Łódzkim Domem Kultury, Sieradzkim Centrum Kultury zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty „ROCKOWANIE. GRAMY CIECHOWSKIEGO” skierowane do indywidualnie muzykujących lub członków amatorskich zespołów rockowych z województwa (uczniów szkół muzycznych, ogniska muzycznego), które mają już za sobą debiut sceniczny w lokalnych lub regionalnych koncertach. Warsztaty lokalne ukierunkowane będą na podniesienie wiedzy i umiejętności młodych amatorów muzyków w zakresie zarówno technik gry na instrumencie przy optymalnym wykorzystywaniu dostępnego sprzętu muzycznego, jak i podstaw pracy nad warsztatem wokalnym związanym zarówno z interpretacją tekstu, jak i wstępem do emisji głosu. Każdy warsztat będzie dzielił się na 5 segmentów do wyboru (gitara, perkusja, wokal, gitara basowa, instr. klawiszowe), każdy z nich będzie trwał ok. 8 godz.

Instruktorzy warsztatów w Sieradzu:
Justyna Jazzta Panfilewicz – Wokalistka rockowa, autorka tekstów, kompozytorka, interpretatorka poezji śpiewanej, laureatka wielu prestiżowych nagród, trenerka wokalna (m.in. "Warsztatów Muzyczna Owczarnia" w Jaworkach)
Konrad Jeremus – gitarzysta m.in. grup Proletaryat i projektu polskiegoG3
Tomasz Zieliński – gitara basowa, muzyk sesyjny Goya, Hania Stach, Edyta Górniak
Paweł Stępień – perkusja, muzyk sesyjny, Video, Tooster’
Adrian Latosiewicz – pianista, aranżer, pedagog, muzyk sesyjny, sideman współpracujący z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej oraz z teatrem Rampa w Warszawie''

Harmonogram warsztatów w PSM I st. w Sieradzu, ul. Jana Pawła II 48 w dniu 25 października 2019 r. :
9.00 – 13.00 Zajęcia z trenerami
13.00 – 13.30 Przerwa
13.30 – 15.00 Zajęcia z trenerami
15.00 – 17.00 Zajęcia combo (a'la jam session)

Zapisy do 23 października 2019 r.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, jedynie prosimy o przesłanie informacji o chęci udziału na adres: s.fratczak@ldk.lodz.pl

Zespół ds. Inicjatyw Artystycznych
Sandra Frątczak
tel. kom.: 504 941 503
Michał Karkusiński
tel. kom.: 605 048 595

Szczegóły na:
www.ldk.lodz.pl/rockowanie

Regulamin i karta zgłoszenia poniżej.


  regulamin rockowaniegramyciechowskiego   1.453 MB
  karta-zgloszenia rockowaniegramciechowskiego   580.208 kB

ZAJĘCIA TANECZNE I RYTMIKA
| 16.09.2019 - 10:09

Towarzystwo Muzyczne „FERMATA” w Sieradzu
zaprasza od 1 października 2019 r. na:
* lekcje rytmiki - dzieci sześcioletnie w środy o godz. 16:45–17:30
* zajęcia taneczne w czwartki:
~~~ grupa młodsza (do 7 lat) 16:30 – 17:00
~~~ grupa starsza (od 8 lat) 17:00 – 17:45

Koszt zajęć za cały miesiąc wynosi 50 zł
Zapisy w sekretariacie szkolnym i pod numerem telefonu 43 827 17 97 lub 502 053 897

OGNISKO MUZYCZNE ZAPRASZA
| 30.09.2016 - 11:36

Towarzystwo Muzyczne „FERMATA” w Sieradzu
zaprasza od 1 października 2019 r. na:
* lekcje rytmiki - dzieci sześcioletnie w środy o godz. 16:45–17:30
* zajęcia taneczne w czwartki:
~~~ grupa młodsza (do 7 lat) 16:30 – 17:00
~~~ grupa starsza (od 8 lat) 17:00 – 17:45

Koszt zajęć za cały miesiąc wynosi 50 zł
Zapisy w sekretariacie szkolnym i pod numerem telefonu 43 827 17 97 lub 502 053 897Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do podjęcia nauki gry w Ognisku Muzycznym na następujących instrumentach:
gitara gitara basowa śpiew - w tym karaoke keyboard akordeon saksofon perkusja flet klarnet wiolonczela skrzypce fortepian
informacje pod numerem telefonu 43/8271797
oraz w sekretariacie PSM I st. w Sieradzu

Nr konta bankowego Towarzystwa Muzycznego FERMATA
PEKAO S.A. o/Sieradz
14 1240 3275 1111 0000 2912 8127Projekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl